G-32TQXPEBSS
Europa,  Madera,  Podróże,  Portugalia

FUNCHAL | STOLICA MADERY | PLAN ZWIEDZANIA W JEDEN DZIEŃ

Kolorowa stolica Madery- Funchal zachwyca przepiękną promenadą, wzdłuż której unosi się zapach pieczonych kasztanów i kawy a oczy cieszy niezliczona ilość kolorowych kwiatów. Uliczki starego miasta zdobią kolorowe murale a lokalne restauracje rozstawiają stoliki na uliczkach, gdzie unosi się zapach świeżych owoców morza. W Funchal znajdują się także przepiękne ogrody, gdzie podziwiać można mnóstwo egzotycznych kwiatów.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Funchal? W zasadzie możnaby spędzić cały tydzień w samym Funchal. Ja jednak proponuje skupienie się na samych smaczkach stolicy. Wtedy w jeden dzień spokojnie da się zobaczyć naprawdę sporo, a później skupić się na innych walorach wyspy. Ja zwiedzanie Funchal podzieliłam na dwa dni (ponieważ pierwszy dzień to była niedziela i nie wszystko było otwarte). Jednak najrozsądniejsze będzie odwiedzenie stolicy tylko raz.

O tym jak zaplanować idealne wakacje na Maderze przeczytasz we wpisie: MADERA NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Madery i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: MADERA.

Targ w Funchal

Mercado dos Lavradores to oficjalna nazwa tego miejsca. Proponuję zwiedzanie zacząć właśnie tutaj. Na Targu zobaczyć można wiele kolorowych, egzotycznych owoców, o których istnieniu podejrzewam- większość nie ma pojęcia. Owoce monstery, różne rodzaje marakui, gujawa, smocze owoce, maderskie banany i wiele, wiele innych. Wszystkich można spróbować! Każde stoisko daje taką możliwość. Oczywiście później nie trzeba nic kupić, ale wiadomo.. Trochę głupio odejść nie kupując niczego.

Ceny na targu są bardzo wygórowane. Lokalni mieszkańcy już dawno przestali kupować tutaj. Cena za kilogram marakui czy owoców monstery to około 20-30€/kg.

Tip: na pierwszym piętrze ceny są niższe niż na parterze. My za 1 owoca monstery zapłaciliśmy 4€. Pęczek papryczek chilli – 15€.

W tej samej hali, znajduje się też targ z przepięknymi kwiatami i targ rybny- zdecydowanie warto zobaczyć słynną rybę, która wyławiana jest u wybrzeża Madery – Espada. Ten mały atlantycki potworek robi furorę na maderskich stołach. O tym przeczytacie we wpisie: SMAKI MADERY.

Rua de Santa Maria

To słynna uliczka ozdobiona licznymi muralami. Prawie każde drzwi, okna, ściany czy okiennice udekorowane są przepięknymi malunkami. Zdecydowanie warto przespacerować się po starym mieście i poszukać tych najpiękniejszych. Uliczka znajduje się kilka minut spacerem od targu.

Teleféricos do Funchal

Zaraz przy uliczce Rua de Santa Maria, znajduje się kolejka Teleféricos do Funchal, czyli przeszklona kolejka linowa, którą można dostać się w górne partie Funchal, przede wszystkim do słynnych ogrodów Madery, czy do słynnej atrakcji – czyli miejsca, gdzie zjechać można wiklinowymi saniami.

Jest tu kilka kombinacji, z których można skorzystać, np. wjazd kolejką w jedną stronę – tylko do wzgórza Monte, kolejka do wzgórza Monte, a później przesiadka na dalszą kolejkę w stronę ogrodu botanicznego wraz z biletem wstępu i powrót, lub kombinacja z powrotem busem.

Wszystkie opcje przedstawione są na stronie: TELEFÉRICOS DO FUNCHAL.

My skorzystaliśmy z pełnej opcji, czyli wjazdu z centrum Funchal na wzgórze Monte, tam przesiadka na drugą kolejkę- do ogrodu botanicznego, wliczony w cenę był także bilet wstępu do ogrodu botanicznego i powrót kolejką do centrum Funchal.

Bilet łączony kosztuje 31,40€. Kupując go, oszczędzić można kilka euro na wstępach.

Jardim Botânico

Ogród Botaniczny Madery. Zobaczyć można tutaj wiele gatunków kwiatów, krzewów, drzew. Razem ponad 2000 okazów! Jednak najsłynniejszą atrakcją tego miejsca jest – dywan Madery, czyli kwiatowy dywan pokazywany we wszystkich folderach i katalogach podróżniczych promujących Maderę.

Na przejście ogrodu potrzeba jakieś 1-2h. Wszystko zależy od tempa i zainteresowania poszczególnymi okazami.

Ja proponuję rozpoczęcie zwiedzania właśnie od tego ogrodu, a dopiero później kierowanie się do kolejnego, czyli Monte Palace Madera.

Monte Palace Madeira

To kolejny ogród Madery, który odwiedziliśmy. Piękny egzotyczny ogród inspirowany dalekim wschodem. Co ciekawe- Monte Palace jest jednym z najpiękniejszych ogrodów, nie tylko Portugalii czy Europy, ale też świata.

Monte Palace położony jest na powierzchni 70 tysięcy metrów kwadratowych i posiada ogromną kolekcję egzotycznych roślin z całego świata.

Skąd pomysł na egzotyczny ogród na małej wyspie na Atlantyku? „Podczas podróży do Chin i Japonii José Berardo zauroczył się ich historią, kulturą i stylem życia oraz wpływem Portugalczyków na Wschód przez ponad 200 lat. Jako takie, dwa orientalne ogrody są próbą odtworzenia tej kultury, związanej z buddyzmem, z jej szacunkiem dla natury i jej wysoce symbolicznymi elementami”.

Dużą atrakcją jest też ogromna kolekcja płytek ceramicznych. Jest to jedna z największych kolekcji nie tylko Madery, ale i Portugalii.

Ogród zamieszkują kaczki, pawie, kurczaki i egzotyczne ptaki, które w większości spacerują swobodnie po ogrodzie.

Na terenie ogrodu znajduje się też muzeum, poświęcone sztuce afrykańskiej.

Wstęp do ogrodu kosztuje 12,50€. Nie jest wliczony w cenę kolejki tak jak poprzedni ogród. W cenę wliczona jest próba wina.

Wiklinowe sanki

Jedna z głównych atrakcji Madery. Jedyne takie miejsce na świecie, gdzie zjechać ze wzgórza można, włączając się w ruch samochodowy.. Sankami. I to nie byle jakimi.. Wiklinowymi.

Sankami kierują ubrani cali na biało mężczyźni- carreiros. Wszyscy ubrani są tak samo. Białe wdzianka, kapelusze i buty przystosowane do hamowania sani.

Sanki mają przystanek na wzgórzu Monte, zaraz przy stacji kolejki. Zjeżdżają około 2 kilometry w dół, z przystanku gdzie kończy się trasa, do centrum Funchal można dostać się taksówką, lub na piechotę (2km).

Atrakcja dość specyficzna, ale warta skorzystania. Cena to 15€/osoba. Są sanie 2 i 3 osobowe. Na tę chwilę (grudzień 2020) atrakcja ze względu na koronę jest nieczynna. Mi całe szczęście udało się z niej skorzystać 3 lata temu, kiedy to pierwszy raz byłam na Maderze.

Promenada w Funchal

Kiedy zjedziecie już saniami / kolejką. Warto przespacerować się promenadą wzdłuż oceanu. Szczególnie urocza staje się ona pod wieczór. Po drodze mija się wiele kawiarni, stoisk z pieczonymi kasztanami, kawą. Pachnie niesamowicie. Przejść polecam od stacji Teleféricos aż do muzeum CR7.

Muzeum CR7*

Czyli Muzeum Christiano Ronaldo. Jeśli jesteście fanami piłki nożnej- zdecydowanie warto odwiedzić. Jeśli nie, to pewnie tak jak i mi, wystarczy zobaczenie słynnej.. i podobno bardzo często niszczonej, statuetki Ronaldo.

Wstęp do muzeum kosztuje 15€, w weekendy nieczynne.

Blandy’s Wine Lodge*

Madera słynie z produkcji wina- Madera. Zaraz przy promenadzie znajduje się też słynna winiarnia, gdzie można zrobić próbę win, lub skorzystać z wycieczki oprowadzającej i opowiadającej etapy produkcji wina.

Było to w naszym planie, jednak już wcześniej kupiliśmy butelkę tego wina i nie do końca przypadło nam do gustu. Z resztą, tak jak wspominałam wyżej, degustacja możliwa jest też w ogrodzie Monte Palace, gdzie wliczona jest w cenę wstępu.

Cennik, możliwości wycieczek (w różnych językach), terminy i inne ważne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie winiarni- BLANDY’S WINE LODGE.

W samej stolicy znaleźć można wiele, wiele więcej bardzo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Nam to jednak wystarczyło i kolejne dni postanowiliśmy spędzić na zwiedzaniu wyspy.

O tym jak zaplanować idealne wakacje na Maderze przeczytasz we wpisie: MADERA NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Madery i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: MADERA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *