FRANKFURT NAD MENEM | CO ZOBACZYĆ W 1 DZIEŃ?
Miasto biznesu, wieżowców, kolorowych domków, literatury, sztuki i kontrastu. Frankfurt jest europejską stolicą finansów, czasem nazywa się go także niemieckim Manhattanem. Dzisiejszy wpis będzie o tym, jak przekonałam się, że Frankfurt to nie tylko lotnisko.
To był mój 11 raz we Frankfurcie, co ciekawe.. Pierwszy raz poza lotniskiem! Ten wpis to nie będzie kompendium wiedzy o Frankfurcie, raczej mini poradnik o tym, co robić tam, mając jeden dzień do dyspozycji. Tak naprawdę, żeby zwiedzić Frankfurt dokładnie, potrzeba by minimum tygodnia!
Frankfurt dysponuje ogromnym, jednym z największych i najlepszych hubów lotniskowych (dużych lotnisk międzynarodowych, z najlepszymi możliwościami przesiadek), w całej Europie. Może następnym razem, kiedy tu trafisz, poświęcisz dzień żeby zobaczyć to miasto? Albo może przy okazji zwiedzania Niemiec wpadniesz i tu na chwilę?
Przy okazji, zachęcam do zapoznania się z innymi wpisami dedykowanymi naszym zachodnim sąsiadom, te znajdziesz tutaj: NIEMCY.
A taką drewnianą mapę świata dostaniesz tutaj: losokawood.com Jest mega!
Frankfurt nad Menem
Frankfurt to piąte pod względem wielkości miasto w Niemczech. Idealnie pasowałoby na stolicę, ale niestety tego miana nigdy nie doczekało, po wojnie Niemcy potrzebowały nowej stolicy, bo Berlin był podzielony. Było blisko. Jednak z tego względu, że pierwszy kanclerz Niemiec pochodził z Bonn, wybrano tamto miasto. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 stolicą został znowu Berlin.
Jednak Frankfurt od zawsze był miastem króli i cesarzy. To właśnie tutaj, w 1848 roku odbyły się pierwsze demokratycznie wybory w Niemczech. Jeszcze wcześniej, to właśnie we Frankfurcie koronowano cesarzy i króli. Także to miasto, od zawsze było bardzo znaczące w historii Niemiec i Europy.
Miejsca opiszę według naszego planu zwiedzania, dzięki temu, nie będziesz musieć się nigdzie wracać, a wszystko będzie w kolejności od której warto zacząć.
Nowe stare miasto Frankfurt
To stare czy nowe? Nowe Stare Miasto, bo podczas II Wojny Światowej Frankfurt został praktycznie całkowicie zniszczony. Wiele bomb spadło na to miasto. Praktycznie nic się nie zachowało. Najpierw Frankfurt odbudowano w zupełnie innym stylu. . Po latach stwierdzono, że chce się wrócić do tego, co było przed wojną i na nowo miasto zostało przebudowane. Te budynki praktycznie w całości są replikami i wiernym odzwierciedleniem tego, jak kilkaset lat temu miał wyglądać Frankfurt. Przy niektórych domach zachowano oryginalne części (jeśli się zachowały). Niektóre budynki nie są starsze niż 2-5 lat.
Frankfurt – Co zobaczyć?
Zwiedzanie zacznij od Placu Głównego, czyli Römerberg co oznacza „Rzymska Góra”, może niewiele ma to wspólnego z górą, ale faktycznie, placyk wznosi się delikatnie do góry, co we Frankfurcie może nie jest aż tak oczywiste.
Zwróć uwagę przede wszystkim na bardzo ciekawy XV wieczny ratusz Römer. Jego schodkowa fasada czyni go niepowtarzalnym. W okół placyku porozstawiane są urocze, kolorowe domki. Oczywiście repliki tych, które kiedyś się tutaj znajdowały. Na placu znajdziesz także fontannę z rzeźbą Temidy, czyli bogini sprawiedliwości.
Dalej polecam kierować się w stronę Katedry Cesarskiej we Frankfurcie. Cesarskiej bo kilkaset lat temu, to właśnie tam, koronowano cesarzy, a jeszcze wcześniej odbywały się tam wybory króli (w Niemczech nie dziedziczyło się korony). Jest to jeden z największych obiektów sakralnych w Niemczech.
Zaraz obok katedry znajduje się jeden szczególny budynek, czyli Kaffeehaus Goldene Waage „kawiarnia pod złotą wagą”. Nazwa pochodzi oczywiście od rzeźby złotej wagi, która znajduje się na rogu budynku. Budynek jest oczywiście repliką tego, który stał tu wcześniej. Co ciekawe, przez długi czas nie można było znaleźć firmy, która podjęłaby się odbudowy. O ile firm budowlanych jest od groma, tak mało kto w tych czasach zna się na ręcznej robocie i rzeźbieniu w drewnie. Jest to jedna z najbardziej klimatycznych kawiarni, polecam wpaść na ciasteczko i kawę. W środku niestety ogromne kolejki. My miałyśmy szczęście bo akurat jakąś starsza parka wychodziła i zaproponowała nam miejsce. Koniecznie spróbuj typowego ciasta, czyli Frankfurter Kränz.
a dalej..
Po drodze będziesz mijać wiele pięknych domów. Zwróć uwagę, że na dole niektórych budynków znajdują się jeszcze stare mury, które się zachowały, a góra dobudowana niedawno, co widać bardzo dobrze.
Zajrzyj też koniecznie na przepiękny Hühnermarkts, placyk, przy którym stoi Das Haus zum Esslinger, czyli dom ciotki Gothe’go, w którym ten mieszkał przez jakiś czas.
Następnie kierowaliśmy się w stronę Paulskirche, czyli kościoła, w którym odbyły się pierwsze demokratycznie wybory w Niemczech w 1848 roku. Miejsce nie służy już jako obiekt sakralny. W środku zobaczyć można wielki portret Germanii, czyli kobiety przedstawiającej Niemcy. Ogólnie można zwiedzać miejsce, ale bardzo często spontanicznie zostaje zamknięty. My mieliśmy pecha, bo akutat coś się w tym czasie tam odbywało i był zamknięty dla zwiedzających.
Promenada przy rzece
Ze starego miasta postanowiliśmy przejść się w stronę dzielnicy bankowej, czyli tych wszystkich ogromnych wieżowców. Najlepiej przejść się promenadą przy samej rzece. Idzie się może z 20 minut a jest tam naprawdę pięknie. Koniecznie przejdź się przez Eiserner Steg, czyli żelazny most. Przeznaczony tylko dla ruchu pieszego, obwieszony kłódkami zakochanych. Z niego będziesz mieć przepiękne widoki na starą i nową cześć miasta.
Dzielnica bankowa Frankfurt
Dzielnica bankowa we Frankfurcie- Bankenviertel, nazywana jest niemieckim Manhattanem, co ciekawe, Frankfurt to jedyne miasto w Niemczech, w którym spotkać można drapacze chmur! Miejsce jest bardzo nowoczesne. Naprawdę poczuć można się jak w innym kraju.
Drapacze chmur we Frankfurcie nad Menem budować zaczęto w latach 70. i 80. Oczywiście cały czas budowane są nowe wieżowce. Swoją siedzibę mają tutaj największe niemieckie banki. Znajdował się też tutaj Europejski Bank Centralny, ale w tym momencie został przeniesiony nieco dalej centrum, do jeszcze wyższego budynku.
Oprócz tego, że warto poprostu przespacerować się po tym miejscu, warto zwrócić uwagę na: Commerzbank Tower, który od otwarcia w 1997 do 2003 r. był najwyższym wieżowcem w Europie. To, co mi się też bardzo spodobało, to symbol € w tej dzielnicy, ten pozostał po starym Europejskim Banku Centralnym. Super miejsce na pamiątkowe zdjęcie z Frankfurtu.
Städel Museum
Städel Museum – jest to największe i główne muzeum we Frankfurcie. Znajdziesz tu obrazy i rzeźby z ostatnich 700 lat. Bardzo dużo jest też sztuki współczesnej. Galeria dysponuje dziełami artystów włoskich, niderlandzkich czy niemieckich.
Bilet wstępu kosztuje 16€. Można spędzić tu spokojnie pół dnia.
Co zjeść we Frankfurcie
Każdy region Niemiec ma swoje specjalności. Czego spróbować w Hesji?
- Wino jabłkowe – Apfelwein, czy jakby powiedział rodowity mieszkaniec Frankfurtu w swoim dialekcie- Äppelwoi (epelwooi). Wino jabłkowe to specjalność tego regionu! My, że względu na temperaturę, skusiliśmy się na grzane jabłkowe wino – Apfelglühwein.
- Frankfurter Kränz– jedno z najpopularniejszych ciast w Niemczech pochodzi właśnie z Frankfurtu. Frankfurter Kränz to biszkopt przekładany białą masą na bazie masła, w środku konfitura z wiśni. Posypany kruszonymi migdałami / orzechami i udekorowany wiśniami.
- Grüne Soße – zielony sos – przygotowany z różnych zielonych ziół jak szczaw, pietruszka czy szczypiorek. Podaje się go do wszystkiego, nawet do kiełbasek czy sznycla. Nie jadłam bo nienawidzę pietruszki, więc nie wiem czy polecam.
- Kiełbaski frankfurterki – Frankfurter Würstchen – w sumie ja nazwałabym je parówkami, ale pomału chyba przywykłam, że Niemcy kochają parówki i mogą je jeść na śniadanie, obiad i kolację.
Jeśli chcesz zjeść coś typowego, szybkiego, w gronie mieszkańców. Koniecznie odwiedź Fressgasse, Fressgasse to potocznie, tłumacząc na polski uliczka z żarciem. Große Bockenheimer Straße/Kalbächer Gasse – to oficjalne nazwy tych uliczek.
Ciekawostki
- Z ciekawostek, Frankfurt to jedyne miasto w Niemczech, w którym spotkać można drapacze chmur!
- Jeśli wybierasz się do Frankfurtu, sprawdź, do którego. W Niemczech są dwa. Frankfurt nad Menem-z wieżowcami i dużym hubem lotniskowym i Frankfurt nad Odrą- ten przy granicy z Polską.
- To właśnie tu, znajduje się Europejski Bank Centralny!
- A tu, w tym domu przez jakiś czas mieszkał Goethe, jest jego dom rodzinny, a w centrum dom ciotki, u której mieszkał.
- We Frankfurcie odbyły się w 1848 roku pierwsze demokratyczne wybory Niemiec.
- W katedrze we Frankfurcie koronowano cesarzy i króli.
- Niemcy są kobietą. W Paulskirche (miejscu gdzie odbyły się pierwsze demokratycznie wybory) możesz zobaczyć portret Germanii, czyli Niemiec przedstawiono je jako kobietę.
- To jedno z najważniejszych centrów finansowych na świecie.
Zachęcam do zapoznania się z innymi wpisami dedykowanymi naszym zachodnim sąsiadom, te znajdziesz tutaj: NIEMCY.