G-32TQXPEBSS
Liguria,  Podróże,  Włochy

CORNIGLIA – MIASTECZKA CINQUE TERRE

Gdzie uciec przed tłumami w Cinque Terre? Które miasteczko zachowało swój naturalny charakter nie zmieniając się turystycznie? Gdzie zaznać spokoju i odpocząć od zgiełku pozostałych miasteczek? Gdzie plaże można mieć praktycznie tylko dla siebie? No i gdzie są najpiękniejsze trasy trekkingowe? Corniglia! Czyli miejsce z pozoru najmniej zachęcające, pomijane przez większość turystów odwiedzających Pięć Ziem.

Corniglia to jedno z pięciu miasteczek wchodzących w skład Cinque Terre. Znajduje się ono pośrodku. Corniglia to śliczne, spokojne i bardzo autentyczne miasteczko, wyróżnia się właśnie tym spokojem, którego nie zaznasz w pozostałych miasteczkach Cinque Terre.

Z tego wpisu dowiesz się co robić w Corniglii, na co zwrócić uwagę, a na koniec będzie też polecajka jedzeniowa, tym razem super bar z przekąskami.

Zanim jednak zaczniesz planować wyjazd i zwiedzanie miasteczek, zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak zaplanować idealne wakacje w Cinque Terre i Monterosso al Mare czy Vernazzy, z której doszłyśmy właśnie do Corniglii.

Corniglia

Corniglia to malutkie miasteczko, które znajduje się pośrodku Cinque Terre. To najmniejsza i najwyżej położona miejscowoścć Cinque Terre. Corniglia to przede wszystkim spokój. To najspokojniejsze i najbardziej autentyczne miasteczko na wybrzeżu Parku Narodowego. Jeśli chcesz uciec od tłumów i zgiełku, to tylko tutaj.

Dojazd do Corniglii

Jest to jedyna miejscowość, która nie posiada portu i w związku z tym, nie jest dostępna od strony morza. Dojazd samochodem też jest znacznie utrudniony.

Polecam oczywiście kolejkę, która kursuje pomiędzy miasteczkami Pięciu Ziem, albo dojście piechotą.

Jeśli wybierzesz kolejkę, to po wyjściu na dworcu, czeka Cię jeszcze 377 schodów, które prowadzą w górę, do miasteczka. Jeśli nie chce Ci się, jesteś zmęczona/ zmęczony, jest podłe słońce.. To można poczekać na busik, który kursuje praktycznie go chwilę od dworca do centrum. Przejazd kosztuje zaledwie 2€, bądź jest darmowy z kartą Cinque Terre Card.

Punkt widokowy na Corniglie

Zdecydowanie najpiękniejszy widok na Corniglie będziesz mieć idąc szlakiem trekkingowym z Vernazzy do Corniglii. Jeden z piękniejszych widoków jest zaraz przy początku trasy, więc wcale nie musisz robić od razu całego trekkingu.

Miasteczko Corniglia

Corniglia jest na prawdę bardzo malutkim miasteczkiem, żeby ją obejść potrzeba maksymalnie godziny i już zobaczysz wszystko. Ja jednak polecam zostać trochę dłużej bo miasteczko ma super klimat, jest bardzo autentyczne i ma charakter. Tu zaznasz prawdziwego la dolce vita.

Całe miasteczko skupia się praktycznie wzdłuż jednej głównej ulicy, Via Fieschi, która zaczyna się przy kościółku San Pietro (Kościół Świętego Piotra z 1334 roku) i prowadzi do najpopularniejszego punktu widokowego w miasteczku, czyli tarasu widokowego Santa Maria, na samym końcu klifu.

Warto zwrócić uwagę też na główny placyk miasteczka, przy nim znajduje się Kaplica Biczowników św. Katarzyny, która zbudowana została w XVIII w. Obok kapliczki znajduje się pomnik upamiętniający Poległych w Cornigli w 1926 roku. Warto zajrzeć jeszcze za kapliczkę, bo z tyłu znajduje się taras widokowy, z którego zobaczyć można praktycznie całe wybrzeże.

Plaże w Corniglii

Nie tylko w Monterosso warto plażować, Corniglia też ma plaże! I to dwie! Plaże w Corniglii są kamieniste, więc koniecznie weź buty do wody.

Spiaggione di Corniglia – znajduje się w okolicach dworca kolejowego (na drugim końcu w stosunku do miasteczka). Wejście nie było dość oczywiste, przy dworcu należy odbić w stronę Manaroli i iść ścieżką. Przy opuszczonych budynkach będzie strzałka z napisem „Beach”, łatwo too jednak przegapić. Ja na szukałam się z 39 minut. Wejście na plażę tylko dla osób sprawnych ruchowo, trzeba zejść drabinką. Plaża jest kamienista i dość długa. Fale są tu mocne, nie ma tu żadnego serwisu plażowego. To, co jest, to spokój.

Guvano – to druga plaża, po drugiej stronie miasteczka. Podobno bardzo popularna wśród nudystów. Z tego co czytałam, dojście do plaży Guvano jest dość utrudnione, odcinek trasy trekkingowej, który łączył Corniglię z plażą został zawalony, jest w kiepskim stanie i póki co, odnowa nie jest planowana.

Gdzie zjeść w Corniglii

W Corniglii byłyśmy w porze lunchu, dlatego też miejsce, które wynalazłam jest idealne jeśli chodzi o przekąski i coś lekkiego do zjedzenia. Miejsce, które polecam to Bar Pan e Vin, znajduje się w samym centrum miasteczka, przy głównej uliczce Via Fieschi (numer 123). Wszystko jest bardzo świeże i pyszne. A co najważniejsze, w dobrych cenach. Ja zamówiłam focciaccię a moja towarzyszka zestaw mieszanych bruschetta. Byłyśmy bardzo zadowolone. Ceny około 6-7€.

Trekking Corniglia – Manarola

Najważniejsza kwestia – trasa dolna Corniglia – Manarola (Lazurowa ścieżka) jest od dawna nieczynna. W 2010 roku zamknięto ją z powodu osunięcia się ziemi i uszkodzeń z tym związanych. Planowane ponowne otwarcie zostało ustalone na 2025r. Oczywiście nie jest to pewne, bo pierwsze otwarcie miało być już w 2015, ale nic z tego nie wyszło.

Istnieje natomiast alternatywa, czyli górna ścieżka łącząca oba miasteczka. Trasa Corniglia – Manarola przez Volastre. Tę polecam z całego serca, była to najpiękniejsza trasa w całym 5Terre, a przypominam, że przeszłam całe wybrzeże.

Cinque Terre to raj dla osób kochających trekkingi! Widoki po drodze są niezapomniane.

Trasa zaczyna się praktycznie w samym centrum miasteczka, należy wejść po schodach na górę, ewentualnie podjechać busem i później zamiast do centrum, to od razu odbić w prawo.

Czas przejścia: 2,5h, 5,5km.

O trasach trekkingowych przeczytasz w osobnym wpisie, który tu podlinkuję.

Podsumowanie

  • Nie omijaj Corniglii tylko dlatego, że nie ma słynnych insta spotów!
  • Corniglia to najspokojniejsze miasteczko i najbardziej autentyczne.
  • Jest to też najmniejsze i najwyżej położone miasteczko ze wszystkich w Cinque Terre.
  • Jest to jedyne miasteczko, które nie posiada portu, więc wycieczki od strony morza się tu nie odbywają.
  • Dojazd autem jest bardzo utrudniony.
  • Najlepszą opcją jest kolejka, ale później trzeba wejść po 377 schodach, które prowadzą do miasteczka.
  • Alternatywa to bus za 2€, lub darmowy z Cinque Terre Card.
  • Dostać można się pieszo, uważam że trasy trekkingowe z Corniglii (do Manaroli i do Vernazzy) są najpiękniejsze.
  • W Corniglii są dwie plaże.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *