G-32TQXPEBSS
Azja,  Bali,  Indonezja,  Podróże

BALI – NAJPIĘKNIEJSZE ŚWIĄTYNIE

Religia dla Balijczyków jest niezwykle istotną i integralną częścią ich kultury. Świątynie budowane na wyspie są niezwykle specyficzne i przepiękne. Nie sposób nie zauważyć ich piękna, ponieważ są one obecne niemal na każdym kroku. Często rodziny posiadają swoje własne małe świątynie w ogrodach, a jeśli nie mają ogrodu, to budują je nawet na dachach swoich domów. Ta bogata tradycja religijna dodaje magii i głębi do atmosfery wyspy, sprawiając, że każdy krok na Bali jest również krokiem w świecie duchowym.

Swoją miesięczną przygodę w Azji Południowo-Wschodniej rozpoczęłam od Malezji , gdzie udało mi się zwiedzić takie miejsca jak Kuala Lumpur, Langkawi oraz Georgetown na wyspie Penang. Kolejna – Indonezja! Pierwszym przystankiem było wschodnie wybrzeże Jawy, gdzie spędziliśmy kilka dni, następnie udaliśmy się na Nusa Penida i oczywiście na Bali. Na koniec – Singapur!

Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego o najpiękniejszych (i najbardziej znanych) świątyniach na Bali! Opowiem Ci też trochę o religii i wierzeniach, które panują na wyspie.

Religia i kultura na Bali

W porównaniu do reszty Indonezji, Bali jest wyjątkowe. O tym wspominałam już przy okazji wpisu z Jawy: cała Indonezja to kraj muzułmański! – Z mojego doświadczenia wiem, że większość osób, która to słyszy, jest dosłownie zdziwiona. Jako drugą ciekawostkę dodam, że jest to kraj z największą ilością wyznawców islamu na całym świecie! (wyjątkiem jest jedynie Bali, które przez imigrantów z Indii rozwijało się w kierunku hinduistycznym, ta religia została tam pomieszana z innymi lokalnymi wierzeniami).

Dlaczego tak? Hinduizm dotarł na Bali w okresie średniowiecza poprzez kontakty handlowe i kulturalne między wyspą a Indiami. Wierzenia hinduistyczne zostały przyjęte przez ludność wyspy około 1,5 tysiąca lat temu. Jednak na Bali hinduizm ewoluował w unikalną formę, znana jako hinduizm balijski, który zawiera wiele lokalnych tradycji i rytuałów.

Hinduizm balijski jest silnie zakorzeniony w kulturze, tradycji i życiu codziennym mieszkańców wyspy. Ważnymi elementami religijnymi na Bali są świątynie, ceremonie ofiarne, rytuały związane z życiem codziennym, a także bogate tradycje artystyczne. W hinduizmie balijskim istnieje bogaty zbiór wierzeń związanych z demonami i duchami, które są często obecne w mitologii i kulturze wyspy.

Najważniejszym świętem na Bali jest Nyepi, znane także jako Dzień Milczenia. Jest to dzień nowego roku według kalendarza balijskiego. Obchodzone jest zgodnie z zasadami hinduizmu balijskiego i obowiązuje całkowite milczenie, bez pracy, rozrywki, używania ognia czy też oświetlania świateł w domach. W czasie Nyepi wszystkie sklepy, lotniska i wszystko inne są zamknięte, a ruch uliczny jest ograniczony. Jest to czas modlitwy i wewnętrznego oczyszczenia się. Nyepi jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Bali i jest obchodzone z ogromnym szacunkiem i powagą przez społeczność wyspy, dotyczy takze turystow.

NAJPIĘKNIEJSZE ŚWIATYNIE

Pura Ulun Danu Bratan

Pura Ulun Danu Beratan to jedna z najbardziej niezwykłych świątyń na Bali, usytuowana nad malowniczym jeziorem Bratan. Położena na wysokości 1200 m n.p.m

Świątynia, wzniesiona w XVII wieku, pełni kluczową rolę w balijskim systemie irygacyjnym. Jezioro Bratan stanowi bowiem główny zbiornik wodny dla licznych kanałów nawadniających pola ryżowe. Miejscowi mieszkańcy wierzą, że bogini wody, Dewi Danu, czuwa nad tym, aby w jeziorze nigdy nie zabrakło wody, dlatego regularnie składają jej ofiary i modlitwy.

Kompleks świątynny wyróżnia się unikalną architekturą. Najbardziej charakterystycznym elementem jest 11-piętrowa wieża meru, poświęcona bogu Shivie i jego małżonce Parvati. W obrębie świątyni znajduje się również stupa buddyjska, co świadczy o harmonijnym współistnieniu hinduizmu i buddyzmu na Bali.

Pura Ulun Danu Beratan to nie tylko miejsce kultu, ale także jeden z najczęściej fotografowanych obiektów na wyspie. Jej wizerunek zdobi banknot o nominale 50 000 IDR oraz liczne pocztówki przedstawiające piękno Bali. Warto odwiedzić to miejsce o wschodzie słońca, gdy turystów jest jeszcze niewielu.

Wstęp do świątyni kosztuje 75 000 IDR (około 20 zł).

Pura Tirtha Gangga (to akurat nie świątynia)

Choć Tirta Gangga często mylnie nazywana jest świątynią, w rzeczywistości jest to niezwykły wodny pałac, który zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoją historię, ale przede wszystkim na oszałamiające piękno. Znajduje się we wschodniej części Bali, w regionie Karangasem, i stanowi jedno z najbardziej malowniczych miejsc na wyspie.

Kompleks zbudował w 1948 roku król Anak Agung Anglurah Ketut Karangasem, a od tamtej pory pozostaje symbolem harmonii między człowiekiem a naturą.Spacerując po terenie pałacu, można podziwiać starannie zaprojektowane ogrody, fontanny i misternie rzeźbione posągi. Ale to właśnie woda odgrywa tu najważniejszą rolę – krystalicznie czyste źródła wypełniają baseny i stawy.

Dla mnie największą atrakcją Tirta Gangga jest duże jezioro, w którym pływają ogromne, kolorowe ryby. Ich widok sam w sobie jest zachwycający, ale prawdziwa frajda zaczyna się, gdy można je karmić! Ryby wręcz przepychają się w wodzie, walcząc o każdy kawałek jedzenia, co sprawia, że obserwowanie ich staje się niesamowitym doświadczeniem. Można dosłownie stanąć na kamiennych platformach unoszących się na wodzie i podziwiać ich grację z bliska.

Bilet wstępu kosztuje 50 000 IDR (ok. 12 zł)

Pura Tirtha Empul

Pura Tirta Empul to jedna z najbardziej znanych i ważnych świątyń w Bali. Miejsce to jest znane przede wszystkim ze świętego źródła i możliwości odbywania rytuałów oczyszczenia. Najbardziej charakterystycznym elementem Pura Tirta Empul są właśnie święte źródła, które wyznawcy hinduizmu uważają za sakralne. Według legendy, źródła te stworzył bóg Indra, a ich woda ma magiczną moc oczyszczania duszy i ciała.

Taka ceremonia zaczyna się w basenie z dość chłodną wodą. Zaczynasz od lewej strony i przechodzisz dalej, zanurzając głowę w świętej wodzie. Uważaj! Ponieważ dwa źródła przeznaczone są tylko dla zmarłych osób! Jest to oznaczone, ale niektórzy turyści tak czy inaczej podchodzą tam, żeby zrobić zdjęcie, „bo nie ma ludzi”. Warto uszanować te religijne przekonania i wierzenia i nie robić tego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej jest obserwować lokalnych mieszkańców.

Bilet wstępu kosztuje 50.000 IDR ( 15 zł) w cenie jest sarong. Sarong do ceremoni kosztuje dodatkowo 10.000 IDR ( 3 zł)

Pura Gunung Kawi Sebatu

To alternatywa dla najpopularniejszej świątyni, gdzie w rytuale oczyszczenia uczestniczy dużo osób! Tutaj jest bardzo kameralnie, i możesz wziąć udział w dokładnie takim samym rytuale, ale bez tłumów innych osób. Jest to jedno z mniej znanych miejsc kulturowych na Bali, ale z pewnością warte odwiedzenia. Całość jest bardzo kameralna, dlatego polecam. Trafiłam na tę świątynię przypadkiem, dlatego żałuję, że wcześniej skorzystałam z tego rytuału. Tutaj niestety zabrakło czasu.

Pura Gunung Kawi Sebatu jest znana ze swoich świętych źródeł, które są uważane za święte przez miejscową społeczność i są wykorzystywane w rytuałach religijnych. Ludzie przybywają tu, aby modlić się, medytować i oczyszczać się w tych wodach.

Candi Tebing Gunung Kawi

To moim zdaniem najpiękniejsza świątynia, jaką zwiedzaliśmy na Bali. Bardzo polecam odwiedzić to miejsce. Całość jest otoczona przepięknymi polami ryżowymi, nie ma tam wielu osób, a największe wrażenie robią wydrążone w skale posągi Gunung Kawi. Tak naprawdę są to grobowce rodziny królewskiej. Teren obiektu jest dość obszerny, dlatego polecam przeznaczyć trochę więcej czasu na tę świątynię.

Bilet wstępu kosztuje 50.000 IDR ( 15 zł) w cenie jest sarong.

Pura Lempuyang

Pura Lempuyang to jedna z najsłynniejszych świątyń na Bali, głównie dzięki viralowym zdjęciom „Bramy Niebios” odbijającej się w rzekomo krystalicznie czystej tafli wody. Brzmi magicznie? Niestety, rzeczywistość nie jest aż tak bajkowa.

Jeśli planujesz odwiedzić Pura Lempuyang, warto wiedzieć, że nie da się do niej dojechać bezpośrednio własnym autem. Droga kończy się na parkingu, skąd organizowany jest transport busami do wejścia na teren świątyni. Oczywiście, jest to dodatkowo płatne.

Największa atrakcja tego miejsca to słynna „Brama Niebios”, którą zna każdy, kto choć raz przeglądał Instagramowe zdjęcia z Bali. Na zdjęciach wygląda to jak świątynia w chmurach, z idealnym odbiciem w wodzie. W rzeczywistości to sprytny trik – lokalni fotografowie robią zdjęcia, używając lusterka pod telefonem, by stworzyć iluzję odbicia.

Na dodatek, aby zrobić to jedno „magiczne” zdjęcie, trzeba odstać w kolejce… czasem nawet kilka godzin. A gdy już nadejdzie Twoja kolej, masz dosłownie kilka sekund na zdjęcie, zanim wpuszczą kolejną osobę. Dla mnie to była strata czasu – kompletnie nie czułam żadnej wyjątkowej atmosfery, a cały proces bardziej przypominał taśmową produkcję zdjęć dla turystów.

Podsumowanie

Bali i świątynie na wyspie to obowiązkowy punkt każdej podróży! Ale, jak wspomniałam wcześniej, nie miej ambicji odwiedzenia ich wszystkich. Wybierz kilka, które Cię najbardziej interesują.

Koniecznie sprawdź kolejne wpisy dotyczące BALI! Znajdziesz tam nasz plan zwiedzania oraz opisy poszczególnych atrakcji, które udało nam się zobaczyć! Znajdziesz je tutaj: BALI.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *