G-32TQXPEBSS
Europa,  Hiszpania,  Majorka,  Podróże

ALCUDIA I OKOLICA CO TAM ROBIĆ? | MAJORKA

Alcudia to bez wątpienia jedno z najpiekniejszych miasteczek na Majorce. Miasto położone na północnym zachodzie wyspy wyróżnia się przede wszystkim niesamowitym klimatem. Stare Miasto, otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, przepiękna starówka i labirynt wąskich uliczek, zabytki. Tu czuć historię. Wartą odwiedzenia jest też jej nadmorska część, czyli Port d’Alcudia.

Alcudia i okolica oczarowały mnie do tego stopnia, że pomimo wizyty w 2017, postanowiłam wrócić tu raz jeszcze żeby poczuć klimat tego miasteczka. Powiem więcej, jestem przekonana, że wrócę do niego jeszcze nie raz. Tobie też dobrze radzę, wpisz je koniecznie na swoją listę must see na Majorce!

Jak się dostać do Alcudii?

Autobus – ze stolicy wyspy do Alcudii dojechać można autobusem numer 302. Kursuje on na trasie: Palma de Mallorca – Alcudia – Port d’Alcudia – Playa de Muro. Autobusy odjeżdżają regularnie co jakąś godzinę. Można dojechać też z miejscowości Pollenca przez Port de Pollenca autobusem 322.

Samochód – bez problemu dojechać można też samochodem. Z Palmy do Alcudii prowadzi autostrada, także dojechać można bardzo sprawnie. Do starego miasta w Alcudii nie wjedzie się samochodem, ale spokojnie auto zostawić można przed murami miasta.

Pomiędzy Alcudią a Port d’Alcudia jest niecałe dwa kilometry. Trasę można przejechać autobusem 302 (ten sam jadący z Palmy), bądź w 30 minut pokonać pieszo.

Z Port d’Alcudia do Playa de Muro dojechać można także autobusem 302. Odległość to około 6 kilometrów. Ja polecam jednak przejść się wzdłuż plaży. Przez Playa d’Alcudia aż do Playa de Muro.

Z Playa de Muro wrócić można autobusem 302 do Palmy.

Alcúdia to idealne miejsce jako baza wypadowa do zwiedzania północnej części wyspy. Stare miasto pełne historii, bliskość półwyspu Formentor, przepiękna plaża, kolejnym plusem jest autostrada, która prowadzi praktycznie do samego miasta, więc mając auto można poruszać się bardzo sprawnie.

Alcudia

Zwiedzanie polecam zacząć od głównego punktu, czyli Alcudii, jej starej części.

Alcudia to stare miasto, otoczone średniowiecznymi murami obronnymi. Już z daleka robi wrażenie. Co ciekawe- to właśnie Alcudia była kiedyś stolicą Majorki (za panowania Rzymian)! Ogólnie Alcudia ma bardzo bogatą historię, miasto zostało założone przez Fenicjan, następnie było pod panowaniem greckim i rzymskim, Maurów (od których zawdzięcza obecną nazwę). Obecni byli też Arabowie, wpływy bizantyjskie aż w końcu Alcudia została podbita przez Katalończyków. Ufff.. Dużo tego. Najpiękniejsze jest to, że miasto zachowało swój klimat i nadal jego styl pozostaje niezmieniony.

Co zobaczyć w Alcudii

Punktem głównym, który od razu rzuca się w oczy po dojechaniu do miasta, jest brama z dwiema wieżami, które są symbolem miasta. Polecam też ogromnie spacer po murach obronnych miasta i spojrzenie na miasto z trochę innej perspektywy (z góry), przepiękne widoki gwarantowane, klimat wyjęty trochę z Assassina!

Jednak największą atrakcją miasta jest jego klimat, wygląd i urok. Błądzenie po wąskich uliczkach miasta to chyba najlepszy sposób żeby poznać jego urok. Stare mury, domy z kamienia, wąskie uliczki, zielone okiennice i kwiaty wystawione na ulicę. Spacerując po starej części miasta, warto odwiedzić też kościół Santa Jume. W mieście do dziś zachowało się też wiele rzymskich śladów: pozostałości domów, arenę. Jest także muzeum, w którym znaleźć można przedmioty należące do Rzymian w tamtym okresie.

Alcudia to miasto bardzo popularne wśród turystów. Jest tu wiele barów, restauracji, hoteli i sklepów z pamiątkami. W sezonie Alcudia tętni życiem.

Polecam się wybrać do Alcudii we wtorek lub niedzielę, wtedy odbywa się lokalny targ. Można kupić świeże lokalne wyroby, pamiątki i wszystko co sobie można wymarzyć.

Port d’Alcudia

Port d’Alcúdia to nadmorska siostra starego miasta Alcudia (to nie to same miejsce). Od Alcudii do Port d’Alcúdia można dojść w maksymalnie 30 minut. Te dwa miasteczka oddalone są od siebie o 2 kilometry.

Port d’Alcúdia to miasteczko nadmorskie, bardziej turystyczne. Piękny port, z mnóstwem łódeczek, długa (baaardzo długa) i szeroka plaża z pięknym kolorem wody i promenada ciągnąca się bez końca, wzdłuż której znajduje się mnóstwo restauracji, sklepików z pamiątkami, hoteli.

Tak jak wspominałam plaża jest bardzo długa i szeroka. Od Port d’Alcúdia prowadzi Playa de Alcudia, wzdłuż niej ciągnie się długa i piękna promenada, ta jednak urywa się w połowie drogi, później można iść ulicą bądź plażą. Idąc plażą w końcu mijać się będzie piękny lasek rosnący na plaży i cudowne wille, które znajdują się bezpośrednio na plaży! Spacerując wzdłuż, niezauważenie dojść można do kolejnej plaży, którą bardzo polecam- Playa de Muro. Odcinek ma jakieś 6 kilometrów (godzinka, lub trochę dłużej, spaceru).

Playa de Muro

Na końcu Playa de Alcudia między miejscowościami wypoczynkowymi Port d’Alcúdia i Can Picafort, znajduje się Playa de Muro. Jedna z moich ulubionych plaż na całej Majorce! Idealne miejsce na błogie lenistwo. Długa, szeroka plaża z przepięknym kolorem wody i łagodnym zejściem do morza! W sezonie kolor porównać można spokojnie do Karaibów. Mój ulubiony sektor to numer 2. Rozciąga się na obszar wydmowy, który jest chroniony i całkowicie niezagospodarowany.

Z Playa de Muro wrócić można autobusem numer 302 do stolicy wyspy.

Podsumowanie

Ten wpis to propozycja wycieczki całodniowej. Cały dzień wystarczy żeby zobaczyć Alcudie, spacerować po starym mieście, dojść spacerem do jej portowej części, tam coś zjeść a później dojść spacerem do Playa de Muro i na jej końcu odpocząć jakiś czas. Bardzo polecam zorganizować sobie taką wycieczkę.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *